Czytał ktoś?

Discussion in 'Dyskusje ogólne' started by Warren, May 17, 2016.

 1. Warren

  Warren Active Member

  Czytał ktoś tę książkę?

  [​IMG]

  Czego się mogę po niej spodziewać? Lektura dobra przed snem, do tramwaju, czy na dłuższe posiedzenie na tronie? ;-)
   
 2. [PR]Ernest

  [PR]Ernest Moderator Staff Member

  Hehe, nie czytałem, ale też ostatnio czaję się na książkę tego autora. Interesuje mnie "Chanat krymski i jego stosunki z Polską". Wydaje mi się, że to poważny autor i spokojnie można się na niego powoływać. Napisał bardzo dużo książek historycznych o poważnej tematyce.
   
 3. Warren

  Warren Active Member

  Proukraiński moim zdaniem, ale czyta się przyjemnie póki co. Kozacy przedstawieni jako bohaterscy herosi, ale stosunek do Polski nie wydaje się być stricte negatywny. To chyba celowa narracja, by czytelnik mógł się bardziej utożsamić z głównymi bohaterami. :)
   
 4. [PR]Ernest

  [PR]Ernest Moderator Staff Member

  Albo dla lepszej obiektywności. Polska szlachta była na tyle uparta i dumna, że nie chcieli się uznawali kozackich tytułów szlacheckich - kiedy zaczęli robić rejestry było już za późno. W tym sensie odpowiedź na pytanie w tytule jest twierdząca.
   
 5. michaaaas

  michaaaas New Member

  Niestety tej akurat książki Podhorodeckiego nie czytałem, ale to uznany autor piszący w świetnym (moim zdaniem :)) stylu więc na pewno nie będziesz żałował. Pamiętaj tylko że to dzieło ma już swoje lata i zanim zacytujesz jakiś fragment sprawdź czy przypadkiem ktoś już dawno się z nim nie rozprawił.
  A trochę "sensacyjne" pytanie z okładki to pewnie robota wydawnictwa. Biorąc pod uwagę to co od jakiegoś czasu wyrabia Bellona nie powinno to nikogo dziwić :).
   
  [PR]Ernest likes this.
 6. Perun

  Perun Member

  Ja również tej konkretnej pracy nie miałem okazji czytać, ale czytałem m.in. tę o której wspomina Ernest i mogę polecić. Co do narracji to z pewnością jest ona na ileś związana z czasami w jakich powstawała książka. Resztę powiedział już kolega michaaaas :).
   
  [PR]Ernest likes this.
 7. Warren

  Warren Active Member

  Dzieki za odpowiedzi. Pewnie za tydzien ja przeczytam. Moge pozyczyc jesli ktos z Was bedzie chcial poczytac sobie o odwaznych Kozakach. :)
   
 8. Kamilow

  Kamilow Well-Known Member

  Czytałem. Jest to ciekawa pozycja pokazująca genezę i rozwój konfliktów między Kozakami a Rzeczpospolitą uwzględniająca wszelkie rozruchy z tym wiadomym na czele. Jest też wiele faktów o ogólnym życiu Zaporożców i samej Ukrainie jako takiej. Wcześniej czytałem inne pozycje tego autora ze starej serii ,, Bitwy Kampanie Dowódcy" m.in biografie hetmanów Zamoyskiego , Chodkiewicza , Koniecpolskiego czy króla Władysława IV.
   
 1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
  By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
  Dismiss Notice