Głębia kozaków

Discussion in 'Dyskusje ogólne' started by arpe, Mar 16, 2016.

 1. arpe

  arpe Active Member

  Dlaczego kozacy moim zdaniem mają szansę bytu na arenie multiplayer ?

  Dzisiaj brakuje dobrych gier strategicznych, można je wyliczyć na palcach jednej dłoni.
  Company of Heroes 2, Starcraft 2, Total War, Heroes 7, EU4

  Z czego rozwinięty multi jest tylko w 3 grach: Comapny of Heroes 2, Starcraft 2 i Total War.

  W gronie esportowej gdzie do wygrania jest większa kasa zalicza się: Starcraft 2 oraz Comapny of Heroes 2

  Z czego starcraft 2 ma już swoje lata, a Company of Heroes 2 niedawno się pojawiło na arenie esportowej.
  Do tego Company of Heroes 2 ma spore wymagania sprzętowe oraz wypuszczanie generałów jako płatnego dodatku bardzo denerwuje. Generałowie sporo dają na polu bitwy, mimo że można ich zdobyć losowo podczas gier to i tak wpadają bardzo rzadko i ciężko jest otrzymać tego którego się chce.

  W starcrafcie potrzeba nie tylko zdolności taktycznych ale też sporej umiejętności klikania. Przez to drugie zręcznościowe sporo osób ma problem. Do teraz koreańce wygrywają wszystkie turnieje.

  Kozacy nie wymagają tak sporej umiejętności klikania, by osiągnąć sukces. W kozakach cieszyły się sporą popularnością gry zespołowe głównie 2vs2, co nie można powiedzieć tego o pozostałych grach.

  Gry zespołowe zachęcają do zakładania klanów. Znowu klany zrzeszają ludzi i sama gra ze znajomymi sprawia jeszcze więcej frajdy.

  Różne tryby gry i taktyki. Jedynie starcraft może dorównać kozakom w różnorodności zagrywek. Przecież każde PT można zagrać inaczej co daje nam ogromne możliwości rozgrywki.

  Poprzednie części kozaków nie były w stanie osiągnąć pełnego sukcesu w szczególności przez mało rozwinięty esport oraz sam internet mam na myśli twitch, streaming. Dochodziły również problemy z łączami, częste desynchronizacje.

  Teraz wszystko wygląda inaczej pytanie tylko czy kozacy 3 wykorzystają lukę by stać jedną z najlepszych gier strategicznych.

  To jest oczywiście moje zdanie i znajomość gier od strony esportowej.
   
  Aduhi likes this.
 2. Warren

  Warren Active Member

  Chyba tylko do 2006 roku, bo poznien na zasady z 0pt klikalo sie podobnie jak w SC2. :)
   
  [PR]Ernest likes this.
 3. Hetman_Polny

  Hetman_Polny Member

  A gdzie np. Men of War AS2 stworzone właśnie pod multi? ;)
   
 4. arpe

  arpe Active Member

  W sumie nie wiem co było po 2006 roku, rozgrywka była szybsza to i pewnie więcej i szybciej się działo w grze. Tyle że teraz szybkość nie będzie zależna od komputerów, lecz od szybkości przyjętej przez twórców gry i ustawienia.

  Men of War Assault Squad 2 mimo większej liczby jednostek przyjął się gorzej niż Company of Heroes 2. Nie wiem w sumie dlaczego bo gry są bardzo podobne. Brak ciekawych streamów, brak turniejów, brak dobrej społeczności graczy może dlatego.
   
 5. arpe

  arpe Active Member

  Zapomniałem jeszcze o Hoi4 co wychodzi teraz. Gra fajna lecz niestety skierowania głównie na kampanie. Multi nie jest dynamiczne i dlatego tez się nie przyjęły poprzednie wersji tej gry. Rywalizacja w sieci lubi szybkie rozgrywki.
   
  Last edited: Mar 20, 2016
 6. Mati123

  Mati123 New Member

  @arpe
  Człowieku, nie ta liga... Marka Kozaków nie istnieje, porównaj sobie społeczności jakie się utworzyły wokół różnych serii gier co wymieniasz, np.:

  Paradoxplaza:

  Discussions: 858 363
  Messages: 20 441 250
  Members: 835 374

  TWcenter:

  Discussions: 566 770
  Messages: 13 312 889
  Members: 483 243

  Cossacks3:

  Discussions: 754
  Messages: 18 910
  Members: 1 091

  Z czym do ludzi xD
  Nie ma szans, zejdź na ziemię :D
   
 7. arpe

  arpe Active Member

  Ja pisałem o multi głównie, a ty porównujesz fora które nic mają tutaj do rzeczy. Gry pradoxu to głównie single player. Zresztą cossacks 3 jeszcze nie ma :]
   
 8. Mati123

  Mati123 New Member

  @arpe
  A ja pisałem o markach i społecznościach jakie je obrosły. Jak chcesz przyciągnąć masy graczy do multi bez konkretnej marki? Myślisz, że wydanie niskobudżetowego kotleta gry (sprzed 15 lat) z serii która nawet w czasach swojego debiutu nie stworzyła mocnej marki (co widać chociażby po martwej społeczności) przyciągnie na multi tysiące graczy? No way!

  Tia, bo kozacy to niby nie?
   
 9. arpe

  arpe Active Member

  W kozakach też jest single player, ale ja o tym nie piszę. Skupiam się na esporcie i multiplayerze o którym ty nie masz zielonego pojęcia. Piszę o możliwościach które kozacy mają i mogą wykorzystać. Zobacz sobie countera strika, gdzie tam masz kampanie single playera ? Gra jest stworzona pod esport i rozgrywki multiplayera. A ty porównujesz fora, gdzie ludzie piszą o wszystkich częściach gier do tego istnieją one kilkanaście już lat. Forum cossacks 3 powstało rok temu. Idealnie tutaj pasuje twój slogan "zejdź na ziemię".
   
  Last edited: Mar 25, 2016
 10. Nowy

  Nowy Well-Known Member

  Niestety ale Mati 123 ma rację. Kozacy właściwie nie istnieją w esporcie, bo do tego potrzebna jest odpowiednia fan baza, spora kasa, wsparcie techniczne, dobry marketing, PR itd. GSC jest za małą firmą, aby sprostać tym wymaganiom.

  Dlatego samo C3 nie podskoczy w esporcie do CS, czy choćby LoL.
  Ostatnie katowickie mistrzostwa gier oglądało 113 tys. widzów, do tego parę milionów śledziło zawody na necie.
  Takiej skali w esporcie kozacy nigdy nie osiagnęli i nie widać aby byli wstanie osiągnąć w najbliższej przyszłości.

  Kozacy bez odpowiedniego wsparcia, bez licznej multi fan bazy mogą zawalczyć głównie o single player.
  Tak było z C1, C2, AC i innymi ich RTSami, dlaczego nagle miałoby być linaczej z C3?
   
 11. arpe

  arpe Active Member

  Teraz nie istnieją ale mają szansę na rynku RTS tym bardziej że jeśli chodzi o strategie jest luka, którą można wykorzystać.
   
 12. Nowy

  Nowy Well-Known Member

  Szanse C3 oczywiście ma, ale głównie na SP. Zerknij na anglojęzycznym forum tematy o multiplayer nie są popularne, a np. temat o AI bije wszystkie tematy multiplayer zdecydowanie liczbą ogladalności oraz odpowiedzi. Czyli tematyka SP jest nawet na tym forum bardziej intersujaca.
   
 13. Mati123

  Mati123 New Member

  @arpe
  Ogarnij sobie sprzedaż kozaków, następnie porównaj to z ilością graczy na multi w czasach kiedy grało najwięcej osób - znikomy procent. Ta gra była i jest pod singla, multiplayerowcy wbrew swojemu mniemaniu staniowią tylko małą niszę.
  A kozacy nie są stworzeni pod esport i rozgrywki multiplayera.
  A "marka" Cossacks kiedy powstała? Tyle samo czasu miała na to żeby się podobnie rozbujać co tamte. Tak samo jak Total Wary czy serie paradoxu miała masę gier robionych na jedno kopyto (Kozacy, American Conquest, Aleksander itd.), Jednak w przeciwieństwie do tamtych w swojej formule się nie wybiła, nie mamy liczącej tysiące fanów społeczności typu "GSC Games Community" czy coś w tym stylu, nie mamy tysięcy graczy na multi, jest tylko malutkie forum zrzeszające garstkę starych, najwierniejszych fanboyów.
  Jasne, gra która rynku nie zwojowała 15 lat temu kiedy to była na swój sposób rewolucyjna, zrobi to teraz, w czasach kiedy jest już nie rewolucyjna a drewniana i archaiczna?
   
  Last edited: Mar 25, 2016
 14. arpe

  arpe Active Member

  Podaj mi Mati turnieje oraz nagrody innych RTSów. Bo ty dalej nie rozumiesz nic... więc zacznijmy od faktów. Podaj mi linki do turniejów z nagrodami pieniężnymi od paradoxu. Czy ta społeczność przekłada się na liczbę turniejów oraz nagród w ich gry.
   
 15. Mati123

  Mati123 New Member

 16. X'eldar

  X'eldar New Member

  Zapomniałeś również o następcy Total Anihilation, Supreme Comander, RTS-ie z najlepiej rozbudowanym wątkiem strategicznym z wszystkich gier, które kiedykolwiek powstały (włączając w to Starcrafta) i dość rozbudowaną społecznością, jak na poziom reklamy i wiek samej gry.

  Co do Kozaków, po krótkim okresie nauki bliżej im niestety do zręcznościówki niż do gry strategicznej. Skoro 3 ma być tylko odświeżoną jedynką, to jako gra nie ma za wielkich szans cokolwiek zdziałać na rynku RTS.
  Jedyną grą, która mogłaby odmienić los rynku RTS byłoby udane Age of Empire 4, albo jakakolwiek gra RTS osadzona na przełomie od starożytności do XIX-XX wieku z mechaniką działania dostosowaną do XXI wieku i wątkiem strategicznym właśnie na poziomie AoE. Kozacy są grą osadzoną tylko na przełomie XVII-XVIII wieku, a zupełnie nie wyczerpują tematu - mury, budynki, wiele rzeczy jest uproszczonych i nie posiada żadnej strategicznej głębi. Kozacy nie zaoferują nic nowego, jedynie będą kolejnym single playerem osadzonym w historii na nudne, zimowe wieczory (chyba, że mają być jedynie wstępem do czegoś nowego).
   
 17. arpe

  arpe Active Member

  Czy ty udajesz głupiego Mati ? Po co mi linka wklejasz do starcrafta. Ja pisałem że starcraft ma rozwinięte multi oraz od strony esportowej również nie do przebicia.

  Ja pytałem o coś innego o turnieje do gier paradoxu. Gdzie mi nie podałeś i nie podasz bo nie ma...

  Jak można porównywać liczbę kopii sprzedanych do esportu i multi. To jak porównywać Wiedzimina 3 i jego multi.

  Gry dzielą się na single player oraz multiplayer. W niektórych grach próbują podzielić jedno i drugie tak robi Total War.

  Wiedźmin 3 jak i gry paradoxu są głównie z myślą o single playerze. A ten temat stworzyłem o multiplayerze. Więc jeśli ktoś nie jest w stanie odróżnić gier mulitplayer od singleplayer to nie nadaje się do rozmowy w tym temacie.

  Mati dodajesz mi forum, gry sprzedane z gier które zostały głównie napisane o singleplayerze. Liczba kopii, społeczność wszystko kręci się obok komapanii dla jednego gracza.

  Piszesz że kozacy 3 to też będzie pod single playera, a ja ci mówię że nie. Że zobaczysz w cossacks 3 turnieje, których nie zobaczysz w widźminie 3 i już jesteś przegrany. Wiedźmin to single player, a kozacy to multiplayer.

  Tak samo jest z grami paradoxu to single player. Z których podawałeś statystyki, liczba kopii sprzedanych to się nie ma nic do esportu nic do multiplayera. TEN TEMAT NIE JEST O KAMPANII DLA POJEDYNCZEGO GRACZA.
   
 18. arpe

  arpe Active Member

  Grałem w total anihilation oraz super comandera, ale jaki następca będzie ?

  Age of Empire poprzednie wersje nie zdobyły rynku multiplayer. Gra pod esport musi być dynamiczna. Kozacy 1 posiadały turnieje i to znacznie więcej niż Age of Empires.
   
 19. arpe

  arpe Active Member

  Ja widzę tylko 3 gry rozwinięte pod multiplayer:

  Company of Heroes 2
  Total War
  Starcraft

  Jeśli ktoś uważa inaczej niech poda nawę gry oraz linki do turniejów z nagrodami. Nie interesują mnie społeczności oraz liczba kopii sprzedanych gier dla pojedynczego gracza. Ten temat jest pod esport oraz multiplayer.

  3 gry to bardzo mało jeśli chodzi o dobre multi. Jestem pewien że do kozaków pojawią się turnieje z nagrodami i to już będzie esport to już będzie multi. Czy w wiedźminie są turnieje multiplayer o kasę ? Nie ma... więc ta gra nie nadaje się do tego tematu. Tak samo pozostałe propozycje np gry od paradoxu czy Supreme Commander, Age of Empire itd. Pierw proszę o fakty o linki do turniejów.

  Zresztą nie zawsze są nagrody ale turnieje się pojawiają i to też jest esport i dobry multiplayer.
   
  Last edited: Mar 25, 2016
 20. X'eldar

  X'eldar New Member

  Age of Empire jako gra została zbudowana na idei, która posiada potencjał i można ją rozbudować do czegoś, co w świecie gier spowodowało by burzę. Tak w ogóle rynek turniejowy AoE był porównywalny z tym od Kozaków, o ile nie większy. W sposobie rozgrywki w Kozakach nie widzę takiego potencjału, gra jest zbyt monotematyczna, dlatego nigdy nie ma nawet szans zdobyć takiej popularności jak obecna RTS-owa elita, a to że są tylko 3 rts-y z rozwiniętym multiplayerem świadczy o tym, że ludzie wolą jednak coś innego, prostszego - patrz MOBA i MMORPG.

  Co do Supreme Comander, turnieje są organizowane regularnie, wystarczy wejść na http://www.faforever.com/ i trochę poczytać. Newsy, zmiany, ilość gier na serwerze - wszystko podane. Nie chcę jednak, by ktoś zaczął sądzić, że chcę tu komuś wmówić, że Supreme Comander to gra e-sportowa. Tak nie jest i raczej nie będzie, ale jest to najlepsza gra pod względem strategii w niej zawartej i mówię to, mimo iż jestem np. fanem Starcrafta - co powoduje, że jeśli komuś brakuje dobrego RTS-a, to warto zajrzeć.

  Żeby nagrody były wysokie, a więc żeby mogły się odbywać dobrze opłacane turnieje w jakiejś grze, najpierw skądś trzeba wziąć na to wszystko pieniądze. A te biorą się jedynie od przeciętnych graczy, widzów i z ogólnej popularności gry, dzięki czemu pojawiają się reklamy itd.
  Kozacy nigdy nie spowodowały wokół siebie takiego zainteresowania, a to co teraz powstaje jest kopią tego co było, a więc trudno, żeby teraz było lepiej. Jak dla mnie jest to kwestia wewnętrznych ograniczeń samej gry. Jeżeli skończy jak wyżej wspomniany Supreme Comander, to to i tak będzie wybitny sukces.
   
 1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
  By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
  Dismiss Notice