1. Nie przypominam sobie aby C1 miała być grą oddającą epokę Napoleońską aby ta miała być jakimś wyznacznikiem. 2. C1 tak jak napisał Warren odniosła większy sukces marketingowy niezaprzeczalnie i myślę że według większości to będzie główne kryterium która gra była lepsza. Liczy się hajs ze sprzedaży. Kwestia spełnienia, gustów itp. schodzi na dalszy plan. Przynajmniej dla większości. 3. C2 może być lepiej dopracowaną grą ponieważ jest też grą nowszą, wydaną w 2004 czy 2005 roku. Nowsze gry, robione przez te same studia opierając się na tych samych gatunkach są z reguły lepiej dopracowane (wyjątki, buble pomijam z oczywistych względów). Mogę więc stwierdzić z czystym sumieniem że gdyby C1 była wydana kilka lat później też by wyglądała inaczej. Mam nadzieję że się tym razem nie zawiodę na C3 jako remake'u C1. Takie szczegóły jak artylerzyści widmo można by dopracować, nie zaprzeczam. Czekam z niecierpliwością na efekt. Wracając do tematu i jednostek. Ktoś poruszył tutaj kwestię tego że chociażby zachodnie nacje mają prawie identyczne jednostki, gdzie np. zachodni pikinierzy 17w. różnią się kosztami ulepszeń i w niektórych przypadkach siłą poszczególnych ulepszeń, gdzie koniec końców po zupowaniu otrzymujemy stricte identyczne jednostki. Z drugiej strony każdy wymaga balansu nacji. Każdy myślę że rozumie problem ukraińskich serdiuków, ale myślę że cały problem balansu producenci będą musieli jakoś zgrabnie rozwiązać, a i tak pewnie spora część osób będzie zawiedziona. Wystarczy że na taką ukrainę wyjedziemy z armatkami i zabawa się kończy Bardziej boli mnie problem marginalnej roli algierii powyżej 10-20 minut gry, gdzie praktycznie ta nacja przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, ale należy pamiętać że koniec końców, wszystko zależy od graczy, co i jak będą grali. Jeśli ktoś na 2 godziny czasu pokoju z artylerią i takimi różnymi pierdołami będzie chciał grać algierią na dajmy na to austrię, wtedy to jest jego wybór czyż nie?
He, he cytowanie oraz odnoszenie się do mojej wypowiedzi z przed pół roku zakrawa na nekromancję, ale gorzej jest kiedy nie rozumie się cytowanego tekstu. Przepraszam, ale dobrze jest czytać ze zrozumieniem. Cytowane przez ciebie moje słowa odnosiły się do C2, która bazowała na jednostkach z epoki Napoleońskiej, ale niestety była kiepsko z nią związana. Czyli chodziło tu o tematykę C2, a nie C1 jak ci się zdaje. W dyskusji z Warenem z przed pół roku wykazałem, że w ocenie, która gra jest lepsza/gorsza nie zawsze decyduje sukces marketingowy. To bardziej kwestia subiektywnej oceny oraz różnych gustów. Mnieman, że przypadek sukcesu marketingowego ryżu czy piwa wzgledem wina czy innego wykwintnego dania jest w takich kwestiach ocen wielce wymowny. Mam nadzieję, ze GSC dostrzeże liczne mankamenty wczśniejszych gier i postara się to naprawić w C3. Np. nowe jednostki, ich statystyki, organizacja, taktyka, walka powinny być lepiej oparte na danej epoce. Powielanie błędów z C1 czy C2 byłoby niedobre.
Akurat tutaj nie liczę na jakieś widowiskowe premię do szarży i masakrowaniu jednostek od tyłu. Prosty do bólu rts-arcade. Tak, to trochę nekrofilia ale co zrobić
Jakby ktoś był zainteresowany to zebrałem dotychczasowe propozycje z tego wątku i przedstawiłem je tutaj: http://www.cossacks3.com/forum/inde...d-add-one-unit-to-cossacks-3.4542/#post-23568
Cóż moim zdaniem armia angielska w XVII w. powinna posiadać ciężką konnicę zwaną ,, Żelaznobokimi" , którzy zostali utworzeni przez Oliviera Cromwella. Część informacji tutaj http://www.historycy.org/index.php?showtopic=22371 . Piechotę Brytyjską w kolejnym stuleciu poszerzyłbym o Grenadierów Niemieckich. W owym czasie Niemcy z ich różnych państewek masowo służyli w armii brytyjskiej np. ci z Hesji - https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_najemna_Hesji-Kassel . Jeśli chodzi o armie Rzeczypospolitej w pełni popieram poszerzenie jej o Pancernych a także wzmocnienie Lisowczyków i Husarii ( obowiązek!). Co do czasów późniejszych to uważam , że w XVIII wieku RON powinien otrzymać nową jednostkę - Grenadierów Saskich , których wprowadził August II Mocny. Na koniec o Prusach. Powinni oni otrzymać w XVIII stuleciu nową jednostkę lekkiej piechoty - Jegrów. Powinni być oni niezwykle silni przeciwko wszelkim rodzajom przeciwników.
Żelaznobocy brzmią ok, za Hesów zaś mogą robić zwykli najemni Muszkieterzy z XVIII wieku w przerobionym ataszacie. Nowy pisał trochę na temat przerobienia najemników w ataszacie wojskowym tutaj. Nie rozpędzałbym się tak z ilością nowych jednostek i nie rozdrabniał na takie dalszoplanowe jak Grenadierzy Gwardii czy egzotyki pokroju hetmańskich Janczarów. W pierwszej kolejności powinniśmy się raczej skupić na tych najbardziej charakterystycznych i najliczniejszych. Polsce w XVIII wieku można np. wywalić Huzarów i w ich miejsce dać Kawalerię Narodową. Jegrzy mogą być, ale nie robiłbym z nich znowu takiego wunderwaffe. Za cenę większego zasięgu i celności musieliby mieć dość długi czas ładowania.
A jak ma wyglądać polska jazda lekka w C3? Podobnie jak C1? Poza tym w XVIII wieku w C1 polska nacja była wgl źle skonstruowana. Brakowało Kosynierów, Straży Przedniej, Kawalerii Narodowej, Dragonów, Strzelców, natomiast Huzarzy i Kirasjerzy wtedy na naszych ziemiach nie występowali. A polski Muszkieter pod względem wyglądu przypominał tego z czasów saskich, a nie stanisławowskich.
Hmm, kosynierzy to zaledwie parę miesięcy Powstania Kościuszkowskiego. Zwykli pikinierzy byli bardziej charakterystyczni. Huzarów i kirasjerów mogliby nam zamienić na kawalerię narodową i lekką jazdę straży przedniej, ale wtedy nasza jazda w stosunku do innych nacji byłaby słaba.
Oczywistym jest, iż husaria XVII wieczna musi być silniejsza od tej obecnie w kozakach 1 tak żeby opłacało ich rekrutować. Obecnie wystarczy budować kilka stajni i tłuc tylko lisowczyków i masą wygrasz. Z konsultacją z wieloma doświadczonymi osobami w scenie kozaków uważam, że takie zmiany należałoby koniecznie wprowadzić - cokolwiek aby husarie opłacało się robić. Inna sprawa to zamienienie lisowczyków pancernymi, którzy mają większą rację bytu w grze.
W oparciu o Empire Total War można w XVIII wieku można dodać kilka jednostek do jakiegoś moda lub jako dodatek do gry po premierze. - Cazadorzy ( Hiszpania) - dobrzy strzelcy ale bezużyteczni wręcz http://wiki.totalwar.com/w/Cazadores_(ETW_unit) - Gwardia Walońska ( Hiszpania) - elitarna jednostka piechoty , droga http://wiki.totalwar.com/w/Walloon_Guards_(ETW_unit) - Siemienowski Pułk Gwardii ( Rosja) - rosyjska piesza jednostka gwardyjska , droga http://wiki.totalwar.com/w/Siemenovski_Foot_Guards_(ETW_unit) - Hakapelici ( Szwecja) - Szwedzka lekka jazda wywodząca się z należącej do niej wówczas Finlandii http://wiki.totalwar.com/w/Hakkapeliita_(ETW_unit) - Wołoscy Bojarzy ( Turcja ) - lekka jazda o silnym ataku i wytrzymałości http://wiki.totalwar.com/w/Wallachian_Boyars_(ETW_unit) - Węgierscy Huzarzy ( Austria) - skuteczna lekka kawaleria http://wiki.totalwar.com/w/Hungarian_Hussars_(ETW_unit) - Gerylasi ( Hiszpania) - mięso armatnie , bardzo tani strzelcy o niezłym strzale ale nic poza tym http://wiki.totalwar.com/w/'Corso_Terrestre'_Guerillas_(ETW_unit) Angielska Gwardia Konna ( Anglia) - potężna ciężka jazda o znakomitej obronie http://wiki.totalwar.com/w/Horse_Guards_(British)_(ETW_unit) Francuscy Lansjerzy ( Francja) - świetna ofensywna jazda http://wiki.totalwar.com/w/Chevaux-légers_(ETW_unit)
Ciekaw propozycje jestem za, ale nie byłbym za takim rozdrobnieniem. Na przykład Wołoscy Bojarzy mogliby być po prostu Bojarami z racji, że bojarzy nie byli tylko w Wołoszczyźnie, ale i w Mołdawii, a obstawiam że wyglądem i uzbrojeniem się zbytnio nie różnili. Ja już wcześniej postulowałem dodanie nizam-i-cedid do Turcji w ramach zapowiadanej "reformy militarnej" którą zapowiadali już twórcy. Będzie to coś takiego jak XVIII wiek tylko obejmujące wojsko. Znalazłem nawet teraz na tej wikipedii empire total war ich http://wiki.totalwar.com/w/Nizam-I_Cedit_Infantry_(ETW_unit)
Co do wieku XVII to można nieco wzorować się na tym modzie do Medievala 2 : Królestwa gdzie kampanię zaczynamy w 1618 roku i jesteśmy świadkami powstania Chmielnickiego , Wojny Trzydziestoletniej i Potopu.
Dobrym pomysłem byłoby utworzenie moda do C3 od podstaw na podobieństwo Empire Total Wara - mam na myśli jednostki i statystyki. ;-)
W Empire na dobrą sprawę trzony armii nie różniły się za bardzo. Ja chętnie zobaczyłbym moda, w którym jednostki działałyby choćby minimalnie inaczej dla różnych nacji nawet bez zmieniania wyglądu. Np. piechota francuska i szwedzka bardziej zorientowana na atak wręcz, a brytyjska na ostrzał itd. Nawet minimalne różnice dodałyby trochę smaczku.
Fajnie jakby twórcy Kozaków jakiś czas czas po premierze wypuścili mini-dodatek z jednostką charakterystyczną dla każdej frakcji. Mogłyby być tu wykorzystane najlepsze propozycje od fanów np. Pancerni dla Rzeczypospolitej , Czerń Kozacka lub Mołojcy dla Ukrainy ( najlepiej obydwie te jednostki bo u Kozaków w piechocie tylko Serdiucy) , Żelaznobocy Cromwella dla Królestwa Anglii , Jazda Deli dla Turków Osmańskich czy Jegrzy dla Prus. Trochę szkoda , że póki co w grze najprawdopodobniej są tylko jednostki z jedynki z małymi wyjątkami jak np. Czajka.
Napisałem nieco propozycji na anglojęzycznym forum. Nie tylko na temat jednostek ale również ewentualnej kampanii o Potopie Szwedzkim i potencjalnie nowym trybie - historycznych bitwach.
Lista się rozrasta. Czekam na frakcje z przyszłych Dlc w tym oby Krym. Polish Armored Companion (Pancerni) - Heavy Cavalry Venetian Nobles (old type of heavy infantry , they looking something like knights) - Venice Prussian Jaegers (elite infantry) Cossaks with Sabres (light infantry) for Ukraine Ironsides for England - Heavy Cavalry ( They were formed by Oliver Cromwell) Cazadores (light infantry) for Spain Heavy Forgein Pikemens - Poland Household Heavy Cavalry for Austria Grenzers ( light infantry) for Austria Deli Horsmen (light Cavalry) for Turkey French Lancers Swedish Light Horsemen (armed with swords. Dressed in jackets and hats). Walloon Guards ( Elite Infantry) for Spain Walachian Boyars for Turkey Lifeguard Cossacks ( XVIII c. elite lancers) for Russia Hungarian Grenadiers for Austria Hessian Grenadiers for England Cossacks Pikemens for Ukraine Schiavoni (18th c. light infantry) for Venice Azzars ( light infantry , shooters) for Algieria Hakkapeliita (light cavalry) for Sweden Siemenovski Foot Guards (elite infantry) for Russia Hungarian Hussars for Austria Swiss Guards (elite infantry) for France English Elite Horse Guards Garde du Corps ( heavy elite cavalry) for Prussia Polish National Cavalry ( Lancers , available in XVIII century) Bashibozouk infantry for Algieria and Turkey Kalmuks (missile cavalry) for Russia Tabor ( war wagon) for Ukraine Guardias de Corps ( elite royal heavy cavalry) for Spain Nizam Infantry ( elite and late infantry) for Turey Stradioti (17th c. light cavalry) for Venice Swedish Imperial Grenadier ( formed by King Charles XII) Frei-korps (light infantry) for Prussia Coldstream Guards (elite infantry) for England Garde à Cheval ( XVIII c. Heavy Cavalry) for Russia Saxon Guard Grenadiers - for Poland ( formed by King Augustus II the Strong) Swedish Drabants ( XVIII c. Heavy Cavalry) Bosniak Corps ( Lancers) for Prussia Moscow Reiters ( XVII c. Heavy Horsemen) for Russia Chasseurs à Cheval (Light Cavalry) for France Mounted Nizam-I Cedit ( Elite Cavalry) for Turkey Royal Horse Guards ( Elite Heavy Cavalry) for France Desert Riders (Light Cavalry with sabres) for Algieria Mounted Cossacks Shooters ( Light Cavalry) for Ukraine Zaporozhian Infantry (shooters) for Ukraine Spanish Carabineers ( Light , Shooting Cavalry) for Spain Life Guards of Foot (Elite Infantry) for Sweden Hungarian Servant Shooter ( Light Infantry) for Poland Finnish Arquebusiers ( XVII c. infantry) for Sweden Mounted Grenadiers ( missile cavalry) for France Armed peasantry ( melee infantry) for Ukraine Venetian Guards ( XVIII.c Elite Infantry) for Venice Desert Shooters ( Light Infantry) for Algieria Armored Horse Guards ( XVIII c. Cavalry) for Venice Polish Voluntary Nobles ( Melee Cavalry) for Poland Heavy Warriors with Yatagan for Turkey Desert Horse Archers for Algieria Riflemans ( light infantry ,shooters XVIII.c) for England Armored Cossascks ( heavy cavalry) for Ukraine and Poland Royal Guards of Foot ( Elite Infantry XVIIIc.) for France Landsknechts ( Melee Infantry XVIIc.) for Austria and Prussia Lusitanian Dragoons (XVIIIc.) for Spain Death's Head Hussars (XVIIIc. Elite Cavalry) for Prussia Armenian Archers - for Turkey Uhlans (XVIIIc.) for Poland , Russia , Austria , Prussia Halberdiers Palace Guard (XVIIc. Elite Infantry) for Venice Prussian Imperial Guard ( Elite Infantry XVIIIc.) Potsdam Giants Grenadiers for Prussia https://en.wikipedia.org/wiki/Potsdam_Giants Boyar Druzhina ( Elite Heavy Melee Infantry XVIIc.) for Russia Mounted Jagers ( Missile , Shooting Cavalry) for Prussia Elite Pikeman Guard ( XVIIc.) for England Black Watch (Scottish Elite Guard XVIIIc.) for England Bedouin Swordsmen ( Light Melee Cavalry) for Algieria Guardias de Infanteria (XVIIIc.) for Spain Bedouin Infantry - Light Melee Infantry for Algieria Spanish Tercios ( XVII c. Heavy Infantry) for Spain Morlachs ( light infantry , irregulars XVIIc. ) for Venice https://en.wikipedia.org/wiki/Morlachs_(Venetian_irregulars) Narvsky Regiment of Foot ( XVIIIc.) for Russia Armored Sipahis - Elite Heavy Cavalry for Turkey Boyar Archers ( Heavy Missile Cavalry XVIIc.) for Russia Kökényesdy Riflemen for Austria (XVIIIc.) Albanian Warband (infantry) for Turkey Irish Legion ( infantry XVIII.c) for France Preobrazhensky Guard Musketeers ( Elite infanty XVIIIc.) for Russia Narke-Varmland Regiment of Foot (XVIIIc.) for Sweden
Ja oczywiście popieram listę sporo tam jednostek co bym chciał osobiście, a o niektórych nawet nie marzyłem